czwartek, 10 kwietnia 2014

Pogrzeb Adama Asnyka (1838-1897)

Plik:Adam Asnyk-cropped.jpg
Na ścianie kamienicy przy ul. Łobzowskiej 7 znajduje się tablica upamiętniająca miejsce pobytu polskiego poety i dramatopisarza, pierwszego prezesa Towarzystwa Szkoły Ludowej, który w czasie powstania styczniowego był członkiem Rządu Narodowego. Tablice ufundował Zarząd Miejski w setną rocznicę urodzin Adama Asnyka.
W domu parterowym, który istniał na tym miejscu żył, tworzył i zmarł Adam Asnyk (ur. 11 września 1838 w Kaliszu, zm. 2 sierpnia 1897 w Krakowie).  

Adam Prot Asnyk ps. Jan Stożek, El...y – pochodził z rodziny szlacheckiej. Był synem Kazimierza, powstańca listopadowego i Konstancji z Zagórowskich. W 1875 ożenił się z Zofią Kaczorowską, z którą miał syna Włodzimierza.
W Krakowie mieszkał od 1870 roku. 
Niedzielne wydanie Gazety Lwowskiej z 8 sierpnia 1897 roku opisuje uroczystości pogrzebowe Asnyka. Kondukt żałobny od domu artysty z ulicy Łobozowskiej przez Podwale, dalej Szczepańską na Rynek przed kościół Mariacki, Grodzką i Stradomską prowadził na Skałkę. Poeta został pochowany w Krypcie Zasłużonych kościoła oo. Paulinów na Skałce w Krakowie (w sarkofagu nr VI). Linki:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).