piątek, 30 stycznia 2015

Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich

Przy Królewskiej Drodze w Krakowie prowadzącej na Wawel znajduje się zabytkowa Kamienica Prymasowska - Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Pałac położony na rogu ul. Grodzkiej 65 oraz ul. Podzamcze 2. 


Powstał w drugiej połowie XIV wieku dla rodu Jelitków herbu Koźle Rogi.
Przez blisko cztery wieki (w latach 1531-1805) siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy nosili tytuł Prymasa Polski.
Za czasów austriackich w pierwszej połowie XIX wieku budynek uzyskał klasycystyczną fasadę od strony ul. Grodzkiej. W tym czasie mieściły się tu koszary kawalerii austriackiej, zwane koszarami trębaczy - Trompeterkaserne


W 1943 połączono dwie kamienice przy ul. Grodzkiej 65 (pałac) oraz kamienicę pod nr 63.

Niedawno kamienica została odremontowana i na ścianie od strony kościółka św. Idziego (ul. Podzamcze) zlikwidowano oplatające ścianę dzikie wino.
Niewykluczone, że kamienica, w której dziś mieści się urząd skarbowy, stoi na średniowiecznym cmentarzysku, o czym można przeczytać na stronie: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Obecnie w kamienicy znajduje się Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto.

Źródło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Arcybiskup%C3%B3w_Gnie%C5%BAnie%C5%84skich_w_Krakowie


1 komentarz:

  1. Uwielbiam Kraków i wszystkie jego zabytki. Muszę odwiedzić po raz kolejny

    OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).