piątek, 20 maja 2016

Bauer Zygmunt (1906-1958)

Zygmunt Bauer s. Antoniego Henryka Bauera i Józefy Hajnowskiej urodził się w Leżajsku 11 kwietnia 1906 roku, w rodzinie kupieckiej o bardzo głębokich patriotycznych postawach. 
Rodzinny dom Zygmunta Bauera. Leżajsk ul. Mickiewicza
Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Leżajsku. Po maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach podjął pracę jako polonista w Przemyślu. 28 grudnia 1933 roku poślubił Zofię Reichard (1907-1998), córkę Aleksandra Reicharda i Marii Wodzińskiej. Zofia była dyrektorką Zasadniczej Szkoły Gospodarczej w Leżajsku, w roku szkolnym 1928/1929 ukończyła Państwowy Instytut Robót Ręcznych w Warszawie z wynikiem pomyślnym.
W sierpniu 1939 r Zygmunt Bauer został powołany do wojska. W czasie wojny przebył całą kampanię, jako żołnierz Armii Andersa: Węgry – Irak – Tobruk – Monte Cassino – Anglię – Szkocję. Mimo działań wojennych prowadził działalność pedagogiczną dla młodych żołnierzy, którzy bez ukończonych szkół znaleźli się w armii. 
Por. 7. Batalionu Zygmunt Bauer publikował artykuły o charakterze edukacyjnym dla żołnierzy Dywizji w Pismach „Z Bogiem. Tygodnik Religijno – Społeczny DSK” i „Goniec Karpacki" z 1944 r. , wydawanych w 3. Dywizji Strzelców Karpackich.
Po zakończeniu wojny pełnił funkcję Dyrektora Gimnazjum Kupieckiego 3. Dywizji Strzelców Karpackich w Fowlmere. W sierpniu 1949 szkołę zlikwidowano.
W listopadzie 1947 wrócił do Polski, a 1 grudnia 1947 podjął pracę, jako nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. W swoich uczniach kształtował zamiłowanie do języka ojczystego i literatury w trudnych czasach stalinowskich. Mógł ponieść za to karę, a mimo starał się pokazywać im rzeczywistość taką jaka jest, a nie tę opisywaną przez władze. 
Zmarł 31 grudnia 1958 roku w Siemianowicach Śląskich. 
Przez społeczność szkolną I LO uznany jest za postać kultową. W 2013 roku z okazji Jubileuszu 90 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, uroczyście nadano imię Zygmunta Bauera szkolnej auli.
Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino.
Zygmunt Bauer wychował się w rodzinie wielodzietnej, miał dziesięcioro rodzeństwa.
Brat Stanisław Bauer (ur. 6 listopada 1895) poległ 1 sierpnia 1915 roku pod Jastkowem. Odznaczony Krzyżem Niepodległości. >> Biogram
Brat Kazimierz Bauer ur. 7 lutego 1899 zginął 21 października 1941 w Oświęcimiu.
Brat Jan Bauer (ur. 12 maja 1908) nauczyciel, były legionista w lutym 1945 zginął w Oranienburgu.
Syn siostry Marii Bauer - inż Sławomir Makaruk (wnuk Antoniego i Józefy Hajnowskiej) - pilot doświadczalny I klasy zginął podczas badań w locie, 20 kwietnia 1963. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


 tree
Linki i źródło:
Pamięci Zygmunta Bauera
Żołnierze 3 Dywizji Strzelców Karpackich
Kamienica Bauerów przy ul. Mickiewicza
Bauer Stanisław Karol (1895-1915)

2 komentarze:

  1. Interesująca biografia. Szukałem właśnie informacji o Zygmuncie Bauerze i trafiłem tutaj. Dzięki wielkie!

    OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).