piątek, 28 października 2016

98. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej

31 X 1918 roku na krakowskim Rynku żołnierze polscy dokonali rozbrojenia garnizonu austriackiego. Oznaczało to, że w Krakowie zakończyła się I wojna światowa i po 123 latach niewoli, pod zaborem austriackim miasto odzyskało wolność. Komendantem Wolnego Miasta Krakowa był wówczas gen. Bolesław Roja. Oficjalnie Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku.
W piątek, 28 października 2016 w 98. rocznicę odzyskania niepodległości Krakowa odbyły się uroczystości z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pocztów sztandarowych z krakowskich szkół, Orkiestry Dętej i prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego upamiętniające wyzwolenie Krakowa. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz liczne delegacje złożyli kwiaty pod tablicą umieszczoną na ścianie Wieży Ratuszowej. Prezydent wręczył dyplomy i nagrody zwycięzcom biegu sztafetowego o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).