środa, 24 kwietnia 2013

Ulica Pijarska 5


XIX wieczna kamienica przy ulicy Pijarskiej 5 w Krakowie znajduje się tuż przy Plantach w pobliżu ul. Sławkowskiej i równolegle do ul. Basztowej. 

Fasada budynku ozdobiona jest popiersiami Kazimierza Wielkiego i Zygmunta Starego. 
W Spisie Ludności Miasta Krakowa z 1890 roku (strona 754 / 758) jest informacja, że kamienica należała do 50 letniej Julii Królikowskiej. Dom na hipotekę 1905, mieszkał z nią syn Józef -student Politechniki we Lwowie, syn Adam oraz dodatkowo jeszcze wynajmował mieszkanie Dutkiewicz Tomasz słuchacz filozofii.

Wynajmował u p. Julii mieszkanie 26 letni Antoni Milli, ur 6 lutego 1863 roku w Tarnawcu pow. Łańcut, Galicja. Antoni, jak można wyczytać z karty: religia rz-kat, stan wolny, znajomość języków -polski, niemiecki, francuski, ck urzędnik pocztowy w czynnej służbie.

W latach 
1932-35 mieszkał Juliusz Osterwa, aktor, reżyser, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego. Informuje o tym upamiętniająca tablica ufundowana przez Krakowski Klub Miłośników Teatru
W tym domu mieszkał Juliusz Osterwa, wielki artysta teatru, twórca 'Reduty'. 

1 komentarz:

  1. Kamienica posiada jeszcze tablicę informującą, że mieszkał w niej Jacek Woźniakowski, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak. Po prawej stronie stoi zaś inna kamienica, cudeńko architektoniczne z kariatydami od frontu.

    OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).