niedziela, 22 czerwca 2014

Polska Akademia Umiejętności - Polski Nobel

Przy ul. Sławkowskiej 17 znajduje się Polska Akademia Umiejętności (PAU lub AU) - instytucja skupiająca elitę kadry naukowej. PAU powstała w 1872 roku.

Widok zewnętrzny budynków Polskiej Akademii Umiejętności. Maj 2014 

PAU (róg  ul.św. Marka i ul. Sławkowskiej) 

Widok zewnętrzny budynków Polskiej Akademii Umiejętności. Luty 1928
Kliknij, aby powiekszyc

To w tym gmachu PAU przyznawany jest Polski Nobel za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze. Jest to Nagroda PAU im. Erazma i Anny Jerzmanowskich pod patronatem Województwa Małopolskiego, ustanowiona przez Erazma Jerzmanowskiego w 1912 r. i zabezpieczona na jego kapitałowym spadku.
Laureatką była 'Polskiego Nobla' była Janina Ochojska-Okońska. Odebrała ją 9 II 2009, w stulecie śmierci fundatora nagrody.
W 2010 roku Nagrodą uhonorowano prof. Jerzego Nowosielskiego.

Stypendystą Akademii Umiejętności był wybitny matematyk prof. Franciszek Leja (1885-1979) urodzony w Grodzisku Górnym koło Leżajska. Dzięki stypendium rozpoczął w 1912 roku roczne studia w Paryżu, gdzie uczęszczał na wykłady w Sorbonie.

Jednym z członków Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności był Prof. zw. dr hab. Janusz Jeljaszewicz (1930-2001).

W PAU przyznawane są jeszcze inne nagrody. 
Nagroda im. Mikołaja Kopernika, fundowana co pięć lat w dziedzinach: astronomia, nauka o Ziemi, ekonomia, filozofia przyrody, medycyna, wojskowa sztuka obronna i prawo.
Nagroda im. Mariana Mięsowicza przyznawana jest co dwa lata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki.
Nagroda im. Tadeusza Browicza przyznawana jest corocznie, począwszy od 1998 r., za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny.

Obecnie PAU składa się – jak wyżej wymieniono – z 6 Wydziałów
Filologiczny
Historyczno-Filozoficzny
Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny
Przyrodniczy
Lekarski (od 1930)
Twórczości Artystycznej

Od 2002 r. w PAU odbywa się comiesięczne Seminarium Polskiej Akademii Umiejętności, a wiodącym tematem jest "Patriotyzm wczoraj i dziś".

Od 2004 r. PAU organizuje, wspólnie z "Dziennikiem Polskim", Kawiarnię Naukową. Są to otwarte dla publiczności zebrania naukowe. Każde z nich wypełnia wykład popularnonaukowy i łącząca się z nim dyskusja, kontynuowana potem przy kawie.

W gmachu Polskiej Akademii Umiejętności znajduje się popiersie Czesława Miłosza, a na ścianie tablica pamiątkowa ufundowana polskiemu botanikowi, profesorowi UJ (w latach 1936-1938 rektor), który był dyrektorem krakowskiego Ogrodu Botanicznego, wieloletnim dyrektorem Instytutu Botaniki UJ - Władysławowi Szaferowi oraz wybitnemu etnografowi Bronisławowi Piłsudskiemu. 
Bronisław Piłsudski (1866-1918) - polski zesłaniec, wybitny etnograf, badacz kultury Anjów i innych ludów Dalekiego Wschodu. Przebywał i pracował w japońskim Shiraoi w sierpniu 1903 roku”. 
Władysław Szafer (ur. 23 lipca 1886 w Sosnowcu, zm. 16 listopada 1970 w Krakowie)
                                  
                             Popiersie Karoliny Lanckorońskiej (1898-2002)
Na dziedzińcu wewnątrz PAU stoi pomnik polskiego historyka prawa, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiej Akademii Umiejętności, działacza politycznego, posła do Krajowej Rady Narodowej - Stanisława Kutrzeby (1876-1946)
Stanisław Marian Kutrzeba, pseud. Władysław Wyruga (ur. 15 listopada 1876 w Krakowie, zm. 7 stycznia 1946 w Krakowie, Cmentarz Rakowicki).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).