Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie |
Budynek na rogu ul. Zwierzynieckiej i Straszewskiego, projektu Józefa Pokutyńskiego został ukończony w roku 1931, pełnił funkcję Domu Katolickiego.
W dniach 1-8 sierpnia 1931 odbyły się w Domu Katolickim obrady XXIII Światowego Kongresu Esperanto. Twórcą międzynarodowego języka esperanto (1885 rok) był Ludwik Zamenhof. Za organizację odpowiedzialny był profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Odo Bujwid. Biuro Zjazdu było w budynku Szkoły Ekonomiczno-Handlowej w Krakowie.
Inicjatorem jego budowy był kardynał książę Adam Sapieha. Projektant wzorował się na budynku "Maison du Peuple" w Brukseli , zaprojektowanego w 1897 roku przez Victora Hortę. Fasadę budynku wieńczy kartusz z herbem krakowskiej Kurii Metropolitalnej - "Trzy Korony".
Źródło i posty związane z tematem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filharmonia_KrakowskaPolski Instytut Esperancki w Krakowie
W zeszłym roku, gdy oprowadzałem po Białymstoku turystów z Krakowa, pokazałem im między innymi nowy budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej autorstwa Marka Budzyńskiego. Bardzo się podobał. Słychać było narzekania na zlokalizowany przy głośnej ulicy budynek filharmonii w Krakowie.
OdpowiedzUsuńTen budynek nie był projektowany jako filharmonia. Poza hałasem ulicznym i drgań od przejeżdżających tramwajów sam w sobie ma fatalną akustykę.
OdpowiedzUsuńMożna dodać że od 1931 roku w budynku tym działo kino "Świt", w czasie okupacji kino Urania( tylko dla Niemców) a po wojnie kino Melodia. Wcześniejszą siedzibą Krakowskiego Towarzystwa Muzycznego (dopiero od 1937 roku Filharmonii) był obecny Teatr Stary przy placu Szczepańskim.