wtorek, 16 listopada 2021

Zamek Królewski na Wawelu - skarby darmowo udostępnione w listopadzie 2021

Lekcja historii i gorzka refleksja.

Podczas zwiedzania Zbrojowni na Zamku Królewskim na Wawelu nauczycielka opowiadała małym dzieciom o wojnie i rycerzach ubranych w ciężkie niewygodne zbroje, hełmy, walczyli mieczami, strzelali z kuszy.

- A co w tym czasie robiły kobiety? - spytała

- płakały - jednogłośnie odpowiedziały dzieci

- to też, odpowiedziała ich pani, ale również kobiety musiały ciężko pracować przejmując obowiązki mężczyzn, do tego jeszcze ... i tu wymieniała pani co jeszcze ... 

To nie anegdota. To prawda usłyszana przeze mnie we wtorek 16 listopada podczas zwiedzania militariów w Zbrojowni na Wawelu. 

Zaskoczyła mnie reakcja dzieci. To co dla dorosłych wydaje się być podziwianym gadżetem, cennym kruszcem, symbolem bohaterstwa, oznaką patriotyzmu z perspektywy dzieci wydaje się być narzędziem okrucieństwa i bólu, budząc grozę, lęk i brak poczucia bezpieczeństwa.

Ekspozycja Zbrojownia prezentuje różnego rodzaju broń sieczną, szpady, paradne rapiery, ozdobne szable, kusze, strzelby i pistolety, myśliwskie rogi, prochownice i ładownice, armatki i moździerze, lufy armat. Także XVII w. siodła i rzędy.





W listopadzie 2021 na Wawelu jest darmowy wstęp na ekspozycje:

  • Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie
  • Zbrojownia
  • Wawel Zaginiony
  • Wawel Odzyskany
  • Wazy, serwisy, misy... Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkła ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu 

Obowiązuje bilet wstępu.

Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie

Unikatowa w skali światowej kolekcja namiotów tureckich, w tym namiot dwumasztowy (Turcja XVII w.), chorągwie - trofeum króla Jana III Sobieskiego z kampanii wiedeńskiej z 1683 roku. 
 
Wśród eksponatów zgromadzone zostały dywany, kobierce modlitewne, ceramika z krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. 
Militaria - broń - strzelby, pałasz inkrustowany złotem i srebrem, zbroje, hełmy turbanowe. Najcenniejszy jest tu wspaniały rząd koński z osiodłaniem, wysadzany półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami. Własność Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego. 
  


 
***
Ekspozycja „Wazy, serwisy, misy” reprezentowane są poprzez wyroby sreber, szkła oraz porcelany pochodzące ze słynnej osiemnastowiecznej manufaktury w Miśni, założonej przez króla Polski Augusta II Mocnego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).