środa, 21 marca 2012

Wawel

WAWEL
Ślady najstarszego osadnictwa  sięgają kilku tysięcy lat. Na wawelskim wzgórzu archeolodzy odkrywali coraz to nowe warstwy kulturowe, świadczące o powiązaniach z Imperium sprzed naszej ery. Z czasem Wawel stał się obwarowanym grodem z głównym ośrodkiem władzy państwowej
Trzecia baszta wybudowana za panowania króla Kazimierza Wielkiego to  Baszta Złodziejska. W jej murach .  Poniżej wawelskiego muru obronnego, u podstawy  prostopadłościennej  Baszty Złodziejskiej, w której  więziono wziętych do niewoli najemników krzyżackich z czasów Bitwy pod Grunwaldem  znajduje się jaskinia związana z legendą o smoku wawelskim, który miał tu mieszkać dawno, dawno temu. 
Najstarszy zapis tego podania pochodzi z czasów panowania Kazimierza Sprawiedliwego.  Historię smoka opisuje Wincenty Kadłubek, polski kronikarz.  
Smok  zagrażał mieszkańcom grodu czyniąc liczne spustoszenia,  pożerał bydło, siał grozę i panikę. Wędrujący książę Grakch z Karyntii pozbył się groźnej bestii. Synowie Grakcha nazywanego Krakiem podrzucili do jaskini wypchaną siarką krowę, smoka otruli, a książę Krak został obwołany królem.
 

Wawel otoczony jest 3 basztami i 5 bramami wjazdowymi. Baszty i Wieże Krakowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).