WAWEL
Ślady najstarszego osadnictwa sięgają kilku tysięcy lat. Na wawelskim wzgórzu archeolodzy odkrywali coraz to nowe warstwy kulturowe, świadczące o powiązaniach z Imperium sprzed naszej ery. Z czasem Wawel stał się obwarowanym grodem z głównym ośrodkiem władzy państwowej
Poniżej wawelskiego muru obronnego, u podstawy
prostopadłościennej Baszty Złodziejskiej, w której
więziono wziętych do niewoli najemników krzyżackich z czasów Bitwy pod Grunwaldem znajduje się jaskinia związana z legendą o smoku wawelskim, który miał tu mieszkać dawno, dawno temu.
Najstarszy zapis tego podania pochodzi z czasów panowania Kazimierza Sprawiedliwego. Historię smoka opisuje Wincenty Kadłubek, polski kronikarz.
Smok zagrażał mieszkańcom grodu czyniąc liczne spustoszenia, pożerał bydło, siał grozę i panikę. Wędrujący książę Grakch z Karyntii pozbył się groźnej bestii. Synowie Grakcha nazywanego Krakiem podrzucili do jaskini wypchaną siarką krowę, smoka otruli, a książę Krak został obwołany królem.
Rzeźba z brązu Smoka Wawelskiego z 1969 roku, który stoi obok wyjścia Smoczej Jamy przy wzgórzu wawelskim wykonana przez Bronisława Chromego - artysta rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wawel otoczony jest 3 basztami i 5 bramami wjazdowymi.
Baszty i Wieże Krakowa
zobacz też:
Ogrody Królewskie na Wawelu. Rzeźby Chromego w Ogrodach Królewskich
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz