COLLEGIUM NOVUM UJ
Król Kazimierz Wielki założył w 1364 roku uniwersytet w Krakowie -ówczesnej stolicy Polski. Krakowski uniwersytet był drugim po uniwersytecie w Pradze ośrodkiem naukowym w Środkowej Europie. Początkowo nie miał swojej stałej siedziby, dopiero w 1400 r, dzięki fundacji królowej Jadwigi wykupiono kilka sąsiadujących ze sobą kamienic, połączono je i przystosowano do ówczesnych akademickich wymogów. Collegium Maius, Collegium Kołłątaja, Collegium Medicum przy ul. św. Anny znajdują się w bliskim sąsiedztwie budynku głównego UJ.
Główny budynek najstarszej uczelni polskiej - Uniwersytetu Jagiellońskiego z siedzibą rektora UJ przy ul. Gołębiej 24.
Klamka od drzwi Collegium Novum. Po raz pierwszy otworzyła mi gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1973 roku |
Bramy tego uniwersyteckiego gmachu przekraczał Mikołaj Kopernik, który zanim wyjechał na studia do Bolonii, studiował na UJ w w Krakowie przez 4 lata (1491-1495). Warto pamiętać, że w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius znajduje się m.in. wpis Kopernika na studia, a w Biblioteka Jagiellońska oryginał dzieła "De revolutionibus libri six", w którym astronom przedstawił teorię heliocentrycznego układu wszechświata. Ród Koperników pochodzi ze śląskiej wsi Koperniki koło Nysy.
Pomnik Mikołaja Kopernika przed Collegium Novum |
W Collegium Novum znajdują się dziekanaty, gabinety profesorskie, administracja, aule wykładowe. Na ścianach wmurowanych jest wiele tablic pamiątkowych, epitafiów wybitnych osób związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.
prof. Marian Zdziechowski-rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz