KOŚCIÓŁ MARIACKI
Zazwyczaj każdy turysta przyjeżdżający do Krakowa swoje pierwsze kroki kieruje na krakowski Rynek Główny. Tak jak Wawel z Katedrą i dzwonem Zygmunta, tak Rynek Główny kojarzy się z Sukiennicami, pomnikiem Mickiewicza i przede wszystkim z Kościołem Mariackim.
Dwie wieże Kościoła Mariackiego.
Wieża wyższa w kształcie korony symbol Matki Bożej Królowej Polski pochodzi z XV w. Pełni funkcję strażnicy miejskiej i jest symbolem miasta Krakowa. Co godzinę z tej wieży grany jest Hejnał na 4 strony świata, a o godzinie 12 w południe Hejnał jest transmitowany na całą Polskę przez program 1 PR.
Korona jest o 2 wieki młodsza.
13 sierpnia 2012 roku hejnaliści otrzymali od prezydenta Krakowa - Jacka Majchrowskiego dwie nowe trąbki. Przekazali je strażacy wwożąc je na strażackich podnośnikach. Po uroczystościach część dziennikarzy miała okazję przejechać się na wieżę do hejnalistów. zobacz zdjęcia Windą do nieba
Wieża niższa pełni funkcję dzwonnicy. Jeden z 5 dzwonów, największy zwany Półzygmuntem został odlany w 1438 roku. Wg legendy został on wniesiony na wieżę przez Stanisława Ciołka, syna wojewody mazowieckiego, który znany był z niezwykłej siły. Wg legendy w czasie najazdu Tatarów strażnik zauważywszy zbliżająca się hordę, zaczął grać Hejnał, by ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem. W trakcie grania dosięgnęły go tatarskie strzały, zginął przerywając melodię w połowie frazy.
***
Tablica pamiątkowa 200. rocznicy odsieczy wiedeńskiej na ścianie Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Podpis pod tablicą.
" W DWÓCHSETNĄ ROCZNICĘ ODSIECZY WIEDNIA NA CZEŚĆ KRÓLA JANA III MIASTO KRAKÓW POŁOŻYŁO XII WRZEŚNIA MDCCCLXXXIII. "
Autorem płaskorzeźby jest polski artysta rzeźbiarz, malarz Pius Weloński.
Miałem właśnie okazję zakosztować pięknych barw wnętrza tegoż kościoła (mały on w stosunku do wyobrażeń) i akustyki.
OdpowiedzUsuń