ULICA BASZTOWA
Nazwa ulicy Basztowej wywodzi się ze średniowiecznej drogi biegnącej wzdłuż murów miasta, przy drodze stały baszty Stolarska, Ciesielska i Pasamoników. Dzisiejsza ulica jest jedynie fragmentem tej dawnej. Zachowały sie jeszcze gdzie nie gdzie fragmenty starych murów fortyfikacyjnych.
Nazwa ulicy Basztowej wywodzi się ze średniowiecznej drogi biegnącej wzdłuż murów miasta, przy drodze stały baszty Stolarska, Ciesielska i Pasamoników. Dzisiejsza ulica jest jedynie fragmentem tej dawnej. Zachowały sie jeszcze gdzie nie gdzie fragmenty starych murów fortyfikacyjnych.
W okresie międzywojennym podjęto porządkowanie Śródmieścia w obrębie Plant. Swój charakter zmieniła ostatecznie ulica Basztowa. Dotychczasowe rezydencje i pałacyki usytuowane wzdłuż Rynku rozbudowano, dobudowując piętra, zmieniając jednocześnie wystrój i architekturę budynków. Zlokalizowano tu siedzibę urzędu wojewódzkiego, siedzibę gmachu Banku Polskiego. Basztowa i okolice stały się metropolią finansowych instytucji.
Budynek przy ul. Basztowej 10 został przebudowany w 1929 roku przez Romana Bandurskiego i Emila Allweila.
Basztowa 10 |
Na rogu ulicy Basztowej i Długiej znajduje się piękny Dom Pod Globusem. wzniesiony jako siedziba Izby Handlowo-Przemysłowej. Wieża zegarowa z metalowym ażurowym globusem jest doskonałym punktem kontaktowym dla każdego turysty, widoczna od strony dworca kolejowego w kierunku barbakanu, Placu Matejki, naprzeciwko tej kamienicy z 1904 roku znajduje się ulica Sławkowską, którą możemy dojść do Rynku Głównego.
Pomnik Królowej Jadwigi i Króla Władysława Jagiełły wystawiony na pamiątkę 500-rocznicy unii Polski z Litwą. Stoi na Plantach, naprzeciwko ulicy Krowoderskiej, w tle budynek przy ul. Basztowej 10 oraz Dom Pod Globusem.
Ulica BasztowaPlanty
Na rogu ulic Basztowej i Sławkowskiej znajduje się ogród plantowy 'Przy Barbakanie', ulubione miejsce do kontemplacji.
Sadzawka z wodotryskiem liczy sobie już 110 lat. Władze miasta w ramach IV okresu rozwoju Plant przystąpiły do odwodnienia Plant. Utworzono miejsce spacerów i wypoczynku dla Krakowian, a szczególnie dla dzieci. Nie ma już kolorowych rybek i dostojnych łabędzi, które przyciągały dzieciaki w urocze miejsce. W sadzawce zadomowiły się obecnie dzikie kaczki. One też sprawiają radość. Wieczorem sadzawka jest pięknie iluminowana.
Pomnik harfiarza Bojana z 1886 roku ufundowany przez Konstantego Wołodkiewicza upamiętniający Bohdana Zaleskiego – polskiego poetę doby romantyzmu. Bojan w kulturze słowiańskiej to wędrowny pieśniarz i bajarz. Znajduje się na krakowskich Plantach w Ogrodzie Barbakan, w rejonie pomiędzy Barbakanem a ul. Sławkowską, obok sadzawki z fontanną. Jest to dzieło Piusa Welońskiego.
Pomnik ślepego harfiarza i podtrzymującego chłopca - przewodnika. Napis na postumencie: Pamięci Bohdana Zaleskiego - 1886 str. 142/264 https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/362396/PDF/NDIGCZAS016626_1901.pdf |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz