czwartek, 22 września 2016

Konrad Mastyło

Wybitny pianista, organista, kompozytor i akompaniator, pedagog. Od wielu lat związany z Piwnicą pod Baranaminajsłynniejszą sceną kabaretową w kraju, działającą od 60. lat w podziemiach kamienicy nr 27 przy Rynku Głównym w Krakowie. Od wielu lat związany z teatrem STU jako pianista oraz aktor („Szczęśliwe dni” S. Beckett, „Sonata Belzebuba” S.I. Witkiewicz). 
Odznaczony 9 lutego 2016 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Konrad Mastyło urodził się 11 lutego 1960 roku w Stalowej Woli. 
Talent muzyczny z pewnością odziedziczył w genach po swoim dziadku po mieczu Franciszku Mastyle pochodzącym z Kuryłówki. Dziadek Franciszek zanim trafił do Biszczy, jako organista, wcześniej był organistą w kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce par. Tarnawiec koło Leżajska. 
Konrad Mastyło jest absolwentem LO im. KEN w Stalowej Woli. Ukończył Szkołę Muzyczną im. J. Paderewskiego. Absolwent Szkoły Muzycznej w Krakowie.

Na stałe współpracuje z Jackiem Wójcickim, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Elżbietą Towarnicką. Współpracował z Markiem Grechuta, będąc członkiem zespołu ANAWA. Nagrał muzykę do znanych filmów: Kieślowskiego - Dekalog, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory, oraz Europa Europa - Agnieszki Holland. Jest wykonawcą muzyki do filmów: Pornografia reż. Jan Jakub Kolski, Czas Honoru - reż. Michał Kwieciński i in., współpracuje z Zygmuntem Koniecznym, Janem Kanty Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem.
Wykładowca w PWST im. Ludwika Solskiego, nauczyciel w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.


Swoim autorytetem znakomicie promuje rodzinne miasto Stalowa Wola.
Od 2009 roku piastuje tytuł VI Ambasadora Stalowej Woli. Uroczyste nadanie tytułu miało miejsce podczas benefisu Konrada Mastyły w Miejskim Domu Kultury. Wystąpili wówczas m.in Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki, Beata Rybotycka, Zbigniew Preisner, Skaldowie, Jacek Wójcicki, Kuba Badach. Jest autorem muzyki do hymnu miasta Stalowa Wola.
Konrad Mastyło - mistrz fortepianu zwany przez artystów - Kondzio, zaliczany do najbardziej znanych polskich pianistów, doceniany jest w Krakowie, Stalowej Woli, Biszczy, koncertujący w Ulanowie, gdzie w kwietniu 2016, z okazji 400 - lecia Ulanowa został mianowany na honorowego flisaka, niestety mało znany w Leżajsku. 
Miałam przyjemność osobiście poznać artystę w dniu 21 września 2016. Na spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory Konrad Mastyło wystąpił z Anną Szałapak. W imprezie z cyklu Muzealna Akademia 67+/- poświęconej historii Piwnicy pod Baranami wzięła udział liczna grupa seniorów.
***

**

Źródło:
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Rodzina Mastyło z Kuryłówki
Spotkanie z Konradem Mastyło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).