Ciekawostką jest fakt, że w 1912 roku w tym budynku mieszkał z rodziną Włodzimierz Lenin. Co prawda tylko przez 2 miesiące. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 1970 roku otwarto tu ekspozycję Pierwsze mieszkanie Lenina w Krakowie. Od 1980 roku budynek był własnością Muzeum Lenina w Krakowie i funkcjonował jako jego filia, gdzie obok wystawy stałej (mieszkania Lenina) prezentowane były wystawy czasowe dotyczące ruchu robotniczego i rewolucji proletariackiej. W 1990 roku po zlikwidowaniu Muzeum Lenina budynek został przekazany Muzeum Krakowa.
Na ścianie budynku znajduje się tablica upamiętniająca Halinę Cieślińską-Brzeską krakowską malarkę, animatorkę kultury, to z jej inicjatywy powstał tu w 1996 roku Zwierzyniecki Salon Artystyczny, oddział Muzeum Krakowa.
Wystawa stała "Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty" prezentuje wnętrze mieszkania na przedmieściu Krakowa na początku XX wieku.
W Muzeum oprócz ekspozycji stałej organizowane są wystawy czasowe poświęcone historii krakowskich przedmieść, tradycjom i zwyczajom oraz wybitnym przedstawicielom lokalnej społeczności.
Do maja 2020 można się zapoznać z wystawą "Zwierzyniec zaprasza: Garbary".
Klemens Bąkowski. Widok ratusza i Sukiennic wraz z jatkami krupników wg stanu z końca XVIII wieku. Olej, płótno, ramy złocone. Ze zbiorów Muzeum Krakowa.
Dwie ampułki mosiężne w oprawie z tacką. Ze zbiorów Kościoła i Klasztoru Kapucynów w Krakowie.
Monstrancja barokowa, koniec XVII w., Augsburg. Klasztor Karmelitów w Krakowie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz