wtorek, 19 listopada 2019

Oskar Schindler (1908-1974)

Wczesnym rankiem wybrałam się na spacer po Zabłociu. Na ulicy Romanowicza pod numerem 9 uwagę moją zwróciła stara, zaniedbana, nie zamieszkała kamienica. 
Jedna z wielu krakowskich kamienic, która zapewne kryje ciekawą historię jej właściciela - pomyślałam. Nie miałam pojęcia, że to willa Oskara Schindlera. 
Kiedy sprawdziłam w Internecie, że to willa, w której mieszkał Schindler od razu skojarzył mi się Steven Spielberg i jego film kręcony w Krakowie, nagrodzony siedmioma Oscarami. Film "Lista Schindlera" to opowieść o Niemcu, Oskarze Schindlerze, który w czasie II wojny światowej uratował od zagłady ponad 1000 polskich Żydów zatrudnionych w jego fabryce przy Lipowej 4.
Od 1890 roku mieściła się Fabryka Wyrobów Żelaznych Józefa Góreckiego - to dawna fabryka siatek, mebli, konstrukcji żelaznych i wyrobów ornamentowych kutych. 
To tutaj powstał krzyż, który stoi na szczycie Giewontu (do Zakopanego w elementach został przewieziony koleją). Tuż przed wojną budynek był siedzibą wytwórni wyrobów blaszanych Rekord. Później fabryka przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Lipowej 4. Gdy w 1940 r. zakład stanął na skraju upadłości, oba budynki trafiły w ręce Oskara Schindlera. W willi przy Romanowicza mieściły się wówczas biura zakładu, a sam Schindler mieszkał w niej przez pewien czas.

Kraków ul. Lipowa 4 na Zabłociu. Fabryka Schindlera - kompleks produkcyjno -magazynowy wzniesiony w 1936 roku dla fabryki wyrobów metalowych "Rekord". W latach 1939-44 zakład dzierżawił Oskar Schindler, zatrudniając Żydów zagrożonych eksterminacją.
Od 1948 roku obiekty wykorzystywała wytwórnia podzespołów telekomunikacyjnych, rozbudowując je dla swoich potrzeb. 
Obecnie, od 2010 roku w budynku administracyjnym dawnej Niemieckiej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Muzeum Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera jest otwarte od 9 rano, ale dużo przed czasem zobaczyłam grupkę ludzi przed Muzeum. Młodzież szkolna, turyści i miłośnicy historii być może pragną skonfrontować wersję filmową historii Oskara Schindlera, wojenne losy mieszkańców Krakowa - Polaków i Żydów przedstawioną przez słynnego reżysera z wystawą MHK "Kraków - czas okupacji 1939-45".
Oprócz prezentacji multimedialnych, unikatowych fotografii w Muzeum można zobaczyć ciekawe oryginalne eksponaty m.in. maszyny, stemplownice, instalacja w gabinecie Schindlera - gipsowa mapa Europy z nazwami miast w języku niemieckim.

Oskar Schindler urodził się w 1908 roku, w Zwittau na Morawach (wówczas Austro-Węgry, obecnie Svitavy w Czechach). Oskar i żona Emilia zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród narodów Świata".

zobacz więcej:

1 komentarz:

  1. Już nie mogę się doczekać aż znowu będzie można zacząć normalnie zwiedzać. Fabryka Schindlera należy do jednych z moich najbardziej ulubionych zabytków w Krakowie.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).